Obsługa celna i spedycyjna przesyłek mienia przesiedleńczego
W przypadku mienia osobistego przywożonego przez osoby przenoszące swoje miejsce zamieszkania na teren Unii Europejskiej (Polski) będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych.
W oparciu o te przepisy, przywożone rzeczy mogą być zwolnione z cła, a w oparciu o bliźniacze regulacje ustawy VAT-owskiej oraz ustawy o podatku akcyzowym również z pozostały opłat na rzecz skarbu państwa.
Zapewne bez trudu znajdziecie Państwo szereg opracowań dotyczących tego zagadnienia. My jednak postanowiliśmy odejść od prezentowania rozległych regulacji i zaprezentować Państwu w skróconej formie trzy kryteria, które będą Państwo musieli spełnić i udokumentować przed urzędem celno-skarbowym.
- Zamieszkiwanie poza UE przez co najmniej 12 miesięcy
Katalog dowodów w tej sprawie jest otwarty i naprawdę szeroki. Najczęściej przedstawianymi dowodami są rachunki za media z 12 kolejnych miesięcy wystawione na osobę zainteresowaną, umowa/zaświadczenie o pracy, zaświadczenie o nauce, umowy wynajmu mieszkania/domu, rachunki telefoniczne i inne dowody potwierdzające fakt przebywania w danym kraju przez interesujący nas okres.
- Użytkowanie przez minimum 6 miesięcy
W praktyce organy celne wymagają tego dowodu w stosunku do wszelkich pojazdów będących przedmiotem przywozu. Optymalnie zatem posiadać dowód rejestracyjny i ubezpieczenie danego pojazdu obejmujące okres 6 miesięcy przed przyjazdem do kraju. Ważne aby te dokumenty były wystawione na osobę przesiedlająca się.
W wypadku pojazdów, które nie wymagają rejestracji (np: niektóre quady) będziemy posiłkować się zapisami na innych dokumentach takich jak akty własności lub rachunki zakupu.
- Przeniesienie miejsca zamieszkania
W celu udowodnienie, że przyjeżdżamy z zamiarem osiedlenia się powinniśmy przedstawić dokumenty (dowody) potwierdzające ten stan rzeczy. Może to być aktualne zameldowanie w Polsce, umowa o pracę, umowa kupna/wynajmu mieszkania, umowa na usługi świadczone w Polsce itp.
W praktyce urzędy celno-skarbowe wymagają często również biletów potwierdzających faktyczny przyjazd do Polski.
Co do zasady wystarcza kopie/skany powyższych dokumentów.
Wszystkie szczegółowe pytania dotyczące m.in. praktyk organów celnych, rodzaju dokumentów, warunku nieodstępowania, listy artykułów wyłączonych z tego zwolnienia, czasu na dokonanie przywozu prosimy kierować na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 501123761.